Historia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Zgórzu
Działalność Ochotniczej Straży Pożarnej w Zgórzu datuje się na rok 1950. Pierwszym Prezesem straży został Jan Gurzkowski a Naczelnikiem Władysław Zieliński.
Skład pierwszego Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Zgórzu i Komisji Rewizyjnej
- Jan Gurzkowski - Prezes Zarządu
- Władysław Zieliński - I V-ce Prezes, Naczelnik
- Roman Grążka - II V-ce Prezes
- Władysław Tobiasz - Sekretarz
- Jan Zboina - Skarbnik
- Władysław Grązka - Gospodarz
- Jan Paduch - Członek
Skład Komisji Rewizyjnej:
- Piotr Bakiera - Przewodniczący
- Stanisław Pleskot - Członek
- Wacław Grązka - Członek
Przedstawicielem do Gminnej Rady Narodowej wybrano Jana Orłowskiego.
Początki funkcjonowania straży były trudne. Strażacy rozpoczęli swoją aktywną, społeczną pracę od zakupu sikawki ręcznej za pieniądze ze zbiórki przeprowadzonej wśród mieszkańców Zgórza. W tamtym czasie straż posiadała następujące wyposażenie:
- sikawka ręczna,
- wąż ssawny,
- węże tłoczące – 30mb,
- prądownica,
- bosak – 2 szt.
Aktywna działalność strażaków uwidoczniła się również poprzez prowadzenie ćwiczeń i szkoleń. W roku 1959 straż wygrała gminne zawody sikawek strażackich i w nagrodę zakwalifikowała się do zawodów rangi powiatowej. Efektem tego było zajęcie I miejsce, a nagrodą była motopompa „Polonia” M-800, która służyła w różnego rodzaju akcjach ratowniczych i ćwiczeniach strażackich do roku 1984.
W następnych latach w skutek dobrego działania straż systematycznie gromadziła sprzęt strażacki. Za aktywny udział w ratowniczych akcjach pożarniczych otrzymała m.in. konny wóz strażacki przystosowany również do ciągnika.
W roku 1984 pozytywna działalność OSP Zgórze została doceniona przez Zarząd Gminny OSP w Miastkowie Kościelnym, czego dowodem był zakup dla tutejszej jednostki nowej motopompy typu „M8/8 PO5”.
Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zgórzu brali udział przy gaszeniu pożarów zarówno na terenie tutejszej gminy jak również w odległych miejscowościach, np. w miejscowości Kołodziąż za Stoczkiem Łukowskim gdzie spaliło się około 15 zabudowań w roku 1975. Do największych akcji pożarniczych, w których brała udział jednostka OSP Zgórze należy zaliczyć: pożar w 1970 roku w Woli Miastkowskiej który strawił około 60 budynków, w Miastkowie Starym w roku 1963 gdzie spłonęło 8 budynków, w Uninie latach 60-tych – spłonęło około 8 budynków.
Strażacy początkowo nie mieli własnego budynku. Zbierali się w prywatnych domach, tam też przechowywali sprzęt strażacki. Pierwszym pomieszczeniem straży pożarnej była salka przy budynku dawnej mleczarni, a później przy kółku rolniczym.
Pod koniec lat 70-tych Ochotnicza Straż Pożarna w Zgórzu ze składek całej społeczności wiejskiej nabyła grunt o powierzchni 0,07 ha od Jana Paducha. Na gruncie tym został pobudowany budynek strażacki, który służy jako strażnica do chwili obecnej.
Pierwszy samochód strażacki - w roku 1999 OSP Zgórze nabyła samochód marki „ŻUK”, który następnie został odpowiednio przystosowany do potrzeb strażackich.
Z inicjatywy Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Zgórzu został wykonany sztandar dla tutejszej jednostki. Został on ufundowany przez mieszkańców wsi poprzez dobrowolne wpłaty, a wykonały go siostry zakonne z Miastkowa Kościelnego.
Poświęcenia sztandaru dokonał Wikariusz Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Miastkowie Kościelnym Ksiądz Grzegorz Krasuski podczas uroczystej Mszy Świętej w Kaplicy w dniu 16 czerwca 2002r.
W 2007 roku został zakupiony lekki pojazd ratowniczo-gaśniczy marki „Ford Transit” dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Zgórzu.
Podstawowe wyposażenie „pożarnicze” samochodu to: wysokociśnieniowy agregat wodny, maszt oświetleniowy z lampami, radiostacja, urządzenie nagłaśniająco-sygnalizacyjne. OSP Zgórze za środki zebrane wśród mieszkańców tut. wsi zakupiła agregat prądotwórczy do którego podłączany jest maszt oświetleniowy.
Od początku powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Zgórzu do chwili obecnej funkcję Prezesa oraz Naczelnika straży pełnili druhowie:
Prezesi OSP Zgórze:
- Jan Górzkowski - 1950 - 1960
- Stanisław Rusak - 1960 - 1968
- Jan Brojek - 1968 - 1981
- Władysław Zieliński - 1981 - 1991
- Stanisław Grązka - 1991 - 2001
- Ryszard Konarzewski - 2001 - 2010
- Krzysztof Dziubak - 2010
Naczelnicy OSP Zgórze:
- Władysław Zieliński - 1950 - 1968
- Zenon Frelik - 1968 - 1981
- Jan Ziółek - 1981 - 1991
- Tadeusz Tarczyński - 1991 - 1996
- Waldemar Grążka - 1996 - 2006
- Waldemar Konarzewski - 2006 - 2010
- Sławomir Frelik - 2010
Skład Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Zgórzu kadencji 2010-2015:
- Krzysztof Dziubak - Prezes
- Ryszard Konarzewski - Vice Prezes
- Sławomir Frelik - Naczelnik
- Waldemar Konarzewski - Zastępca Naczelnika
- Henryk Dybcio - Sekretarz
- Stanisław Grązka - Skarbnik
- Paweł Ziółek - Członek
- Tadeusz Zieliński - Kronikarz
Skład Komisji Rewizyjnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Zgórzu kadencji 2010-2015:
- Zbigniew Paduch - Przewodniczący
- Ryszard Kret - Członek
- Piotr Kondej - Członek
Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna w Zgórzu liczy 46 członków czynnych oraz 4 członków honorowych.
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej zawsze chętnie bierze udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych i zwalczaniu skutków klęsk żywiołowych a także uroczystościach kościelnych i samorządowych organizowanych na terenie gminy. Systematycznie uczestniczy w zawodach sportowo-pożarniczych, które są też pewną formą szkolenia.
Włącza się czynnie do akcji charytatywnych (pomocy ofiarom Tsunami w Indonezji, zbiórka zboża dla powodzian, zbiórki dla ofiar pożarów) oraz w akcje honorowego dawstwa krwi dzięki czemu pomagają ratować życie.
Aktualny zarząd:
Prezes – Sylwester Mazurek
Wiceprezes Naczelnik – Sławomir Frelik
Wiceprezes – Damian Sitek
Z-ca Naczelnika- Grzegorz Mucha
Sekretarz – Henryk Dybcio
Skarbnik – Paweł Ziółek
Kronikarz – Tadeusz Zieliński
Członek – Jerzy Jaroń
Komisja Rewizyjna
- Przewodniczący – Zbigniew Paduch
- Wiceprzewodniczący- Ryszard Kret
- Sekretarz- Waldemar Konarzewski