Miejscowość usytuowana w północno-wschodniej części powiatu garwolińskiego, pięknie położona na prawym brzegu rzeki Wilgi. Wieś jest malownicza o niskiej, zwartej i uporządkowanej zabudowie wkomponowanej w tereny zieleni.
Trapezowy ryneczek i liczne zabytki architektury dodają miejscowości uroku i podnoszą jej walory.
ZABYTKI MIASTKOWA KOŚCIELNEGO
Kościół parafialny pod wezwaniem
Nawiedzenia Najświętszej Panny Marii i Świętego Leonarda
Parafia erygowana w 1424 roku przez Andrzeja Łaskarza z Gosławic. Kościół murowany wzniesiony w XV wieku z fundacji Prażmowskich. Zniszczony w pożarze na przełomie XVI iXVII wieku, restaurowany wówczas kosztem Jana Lasockiego kasztelana zakroczymskiego. Powiększony i przebudowany (z wtopieniem murów XVI wiecznej świątyni) w latach 1901 – 1903 według projektu budowniczego Tadeusza Czerwińskiego (podwyższenie murów, przedłużenie nawy ku zachodowi i budowa wieży, kaplicy od południa oraz zakrystii i skarbca z sienią przy kaplicy północnej, sklepienia, oblicowanie murów). Konsekrowany powtórnie 1904. Orientowany. Z pierwotnego kościoła gotyckiego zachowane: mury wschodniej części nawy, prezbiterium oraz kaplica południowa na planie prostokąta, sklepiona krzyżowo.
Bardzo prawdopodobne jest, że już XIII wieku w Miastkowie istniał kościół. Świadczyć może o tym fakt, że przy przebudowie kościoła w latach 1901 – 1904 wydobyto ze ściany wschodniej kamień z wyrytą datą 1281.
Wewnątrz kościoła znajduje się renesansowa płyta nagrobna Jana Prażmowskiego – właściciela Miastkowa wykonana w końcu XVIw. Jest to jedyna tego typu płyta nagrobna na Mazowszu, reprezentująca typ małopolski tj. z kartuszem herbowym pośrodku.
Kościół parafialny Nawiedzenia Najświętszej Panny Marii w Miastkowie Kościelnym
Plebania
Jest to budynek murowany pochodzący z roku 1883. Zlokalizowany niedaleko kościoła. Obiekt odrestaurowano w 2007 roku.
Organistówka
Jest to budynek drewniany. Zbudowany został w pierwszej połowie XIX wieku.
ZABUDOWANIA DWORSKIE
Pałac
Neorenesansowy pałac z 1880r został skomponowany w formie nieregularnej willi włoskiej; usytuowany jest na łagodnym zboczu opadającym do rzeki Wilgi w zachodniej części wsi. Zwrócony jest frontem na północ. Bryła pałacu ma około 75 metrów długości. Składa się na nią 5 budynków połączonych szeregowo. Najwyższa jest trzykondygnacyjna wieża, przechodząca w piętrowy korpus główny, którego drugi człon jest już parterowy. Od frontu przed ryzalitem znajduje się portyk złożony z czterech kolumn podtrzymujących balkon ozdobiony żeliwną , kutą balustradą. W trójkątnym szczycie wieńczącym ryzalit widnieje herb rodziny Gąssowskich . Pod częścią pałacową znajduje się piękna, zabytkowa piwnica oparta na sklepieniach łukowych.
W roku 1968 uznano go za zabytek i wpisano do katalogu Zabytków Sztuki Polskiej.
Neorenesansowy pałac w Miastkowie Kościelnym zbudowany w 1980 roku
- w chwili obecnej stanowi własność prywatną
Wokół dworku rozpościera się zabytkowy park krajobrazowy z I połowy XIX. z licznymi pomnikami przyrody i starodrzewem. Od południowej strony park na całej długości (ok. 600m) graniczy z rzeką Wilgą. Malowniczy staw otoczony jest starodrzewem.
Różnica poziomów między najniższym, a najwyższym punktem terenu wynosi 17m co powoduje znaczne wyniesienie i wyeksponowanie obiektu. Niewątpliwą atrakcją jest także aleja wysadzana grabami prowadząca z pałacu bezpośrednio do zabytkowego kościoła.
Widok na aleję grabową łączącą zabudowania dworskie z zabytkowym kościołem
Gorzelnia
Budynek murowany pobudowany w 3 ćwierci XIX wieku, przebudowany w 1885 roku. Obecnie własność prywatna. Obiekt w trakcie przebudowy.
Rządówka
Budynek murowany pochodzący z 4 ćwierci XIX wieku.
Spichlerz
Budynek murowany pochodzący z 2 połowy XIX wieku.
ZABYTKI ZWOLI PODUCHOWNEJ
Kościół parafialny pod wezwaniem świętej Anny.
Parafia Zwola Poduchowna powstała w pierwszej połowie XVI w. Należała do grupy najstarszych parafii na terenie dekanatu garwolińskiego.
Kościół parafialny pod wezwaniem św. Anny otrzymała w 1529 r. z fundacji dziedzica - Jana Zwolskiego. Parafia została wyjęta z macierzystej miastkowskiej.
Obecny kościół zbudowany był przed 1687 r. kosztem Stefana Wierzbowskiego, biskupa poznańskiego, w miejscu pierwotnego. W tym samym czasie był konsekrowany. Jak głosi legenda kościół ten był przeciągnięty przez woły z Góry Kalwarii (tj. ok. 50 km na północny zachód od Zwoli ) około roku 1560 lub 1580 i miał stać w innym miejscu. Woły jednak nie chciały ciągnąć dalej, więc kościół postawiono w miejscu nowego przeznaczenia, na wzniesieniu otoczonym starymi wiązami. Ze względu na brak opisu kościoła z ówczesnego czasu trudno jest cokolwiek powiedzieć na temat tej legendy. Wiadomo że świątynia była restaurowana w 1787 roku przez Michała Wierzbowskiego, kantora warszawskiego Około1830r przebudowany; zakrystia dostawiona 1939. Drewniany, konstrukcji zrębowej wzmocnionej lisicami, oszalowany. Korpus na rzucie prostokąta, z węższym prezbiterium zamkniętym prosto, z kruchtą i zakrystią po bokach oraz kruchtą od zachodu. Wnętrze podzielone na nawy trzema parami słupów, przykryte stropem. Na belce tęczowej barokowa rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego z pierwszej połowy XVIII wieku. Chór drewniany na dwóch parach słupów, z ażurową balustradą.
Kościół Świętej Anny w Zwoli Poduchownej - stan obecny
Kościół Świętej Anny w Zwoli Poduchownej - lata międzywojenne
Dzwonnica
Zbudowana w pierwszej połowie XVIII wieku. Drewniana, konstrukcji słupowej, oszalowana. Czworoboczna. W górnej części otwory arkadowe zamknięte łukiem odcinkowym. Dach namiotowy, kryty blachą.