Ułatwienia dostępu

Dożynki to tradycyjne święto dziękczynienia, podczas którego rolnicy dziękują Bożej Opatrzności za zebrane plony. To piękna tradycja, która od 22 lat jest kultywowana na Ziemi Miastkowskiej, a w tym roku święto plonów obchodzono 3 września.

Uroczystość rozpoczęła się korowodem wieńców dożynkowych poszczególnych sołectw z terenu gminy do kościoła pw. Nawiedzenia NMP, gdzie odprawiono Mszę św. dziękczynną za tegoroczne plony. W homilii proboszcz parafii ks. kan. Ireneusz Głowacki mówił o pracy rolnika, która jak każda inna, naznaczona jest krzyżem.

 

Naznaczona jest trudem, niepewnością. Także niepewność dotyka i pracy rolnika, niepewna jest pogoda jaka będzie, różne choroby mogą atakować plony ziemi, niepewne są ceny za produkty rolne, ale dzisiaj dziękujemy Bogu za jego dary i wiemy, że możemy się tym chlebem dzielić w naszym wolnym kraju...- artykułował. Ksiądz proboszcz dary ziemi poświęcił, a wójt gminy Jerzy Jaroń przyjmując od starostów dożynkowych okazały bochen chleba obiecał dzielić go sprawiedliwie tak, aby dla nikogo nie zabrakło.

Po Eucharystii barwny korowód w asyście orkiestry dętej Publicznej Szkoły Podstawowej w Miastkowie Kościelnym i strażackich pocztów sztandarowych przeszedł na plac przy szkole podstawowej, gdzie delegacje sołectw zaprezentowały piękne wieńce dożynkowe i kosze wypełnione warzywami i owocami z tegorocznych zbiorów. Podziękowania za trud ich wykonania oraz pracę na rzecz lokalnych środowisk przekazali mieszkańcom wójt Jerzy Jaroń, przewodniczący Rady Gminy Marcin Zając oraz proboszcz parafii w Miastkowie Kościelnym ks. kan. Ireneusz Głowacki.

Trzem zasłużonym dla gminy Miastków Kościelny: lekarzowi Stefanowi Żbikowskiemu, Bogdanowi Domańskiemu i Mateuszowi Pałysie wręczono tytuły „Zasłużony dla Gminy Miastków Kościelny”. Uhonorowano też hodowców koni.

Gmina rozwija się w szybkim tempie

Wójt Gminy Miastków Kościelny poinformował, że uroczystość jest realizowana w ramach operacji: " Kultywowanie tradycji ludowych na terenie Gminy Miastków Kościelny poprzez organizację występów ludowych" a środki pochodzą z Urzędu Marszałkowskiego województwa Mazowieckiego w Warszawie w ramach Poddziałania " Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem w zakresie: Promocja obszaru objętego ZSR, w tym produktów lub usług lokalnych. Środki pozyskane w ramach tego działania wynoszą 40000 zł. 
W okolicznościowym przemówieniu wójt gminy Jerzy Jaroń przypomniał, że tegoroczny budżet gminy przekroczył kwotę 50 mln zł, a środki przeznaczone na inwestycje to ok. 23 mln zł.- Są to środki, które realnie chcemy wydatkować w bieżącym roku. Jeśli dodalibyśmy kwoty przyznane nam, ale planowane do wydania w przyszłym roku lub jeszcze nie wprowadzone do budżetu, byłaby to kwota ok. 30 mln zł – podkreślał gospodarz gminy i dodał, że dzięki temu zmodernizowano 14 km dróg, a kolejne 4 km są obecnie realizowane. Trwa budowa sieci kanalizacyjnej wraz z przyłączami w Zgórzu, rozpoczęto rozbudowę przedszkola w Miastkowie Kościelnym, prowadzone są prace przy utworzeniu miejsc parkingowych w sąsiedztwie kościoła. Pozyskano także 1 mln zł na prace konserwatorsko – remontowe w kościołach parafialnych w Miastkowie Kościelnym i Zwoli Poduchownej oraz cmentarzu. Gmina otrzymała 5 780 000 zł dotacji na budowę hali sportowej, 2 mln zł na modernizację dróg w Woli Miastkowskiej i Zasiadałach. 12,5 mln zł starosta garwoliński Mirosław Walicki skierował na przebudowę drogi powiatowej w Oziemkówce. Środki w wysokości 5,5 mln zł popłynęły do gminy także z samorządu Mazowsza, a 750 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

O widocznych efektach dbałości o rozwój gminy mówił też starosta garwoliński Mirosław Walicki i towarzyszący mu wiceprzewodniczący RP Kazimierz Feliks Sionek oraz posłanka kilku minionych kadencji Stanisława Prządka, a nieco później posłowie Iwona Kurowska i Grzegorz Woźniak. Listy gratulacyjne wystosowali do władz gminy minister Henryk Kowalczyk, senator Maria Koc, członkini zarządu województwa Janina Ewa Orzełowska.

Starostami dożynkowymi byli przedstawiciele wsi Kujawy, gospodyni domowa Marzena Szostak i jej mąż Janusz, którzy prowadzą gospodarstwo rolne przejęte po rodzicach. Program artystyczny tej części święta plonów przygotowało Koło Gospodyń i Gospodarzy wiejskich także ze wsi Kujawy.

Na estradzie wystąpił zespół Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów z Miastkowa Kościelnego, młodzieżowy zespół „Paduchy”, Krzysztof Hanke z programem „One man Show”, grupa Spontan i zespół Ambitus. Na zakończenie była zabawa z zespołem Vers.

Występ zespołów ludowych był bodźcem do promocji lokalnych potraw kulinarnych oraz bodźcem do dekoracji stoisk ukierunkowany na tradycję ludową – stoiska były udekorowane naturalnymi kwiatami, ziołami i plonami zebranymi z okolicznych pól.

Występy ludowe oraz organizacja degustacji lokalnych potraw pozytywnie wpłynęła na wizerunek turystyczny na obszarze LGD.

Podczas występów talenty kulinarne zaprezentowały panie z kół gospodyń wiejskich z terenu gminy

 

 

 

.

 

 

 

 

   Dotacje

  Inwestycje

  GOPS

  Druki

  Odpady

  Wybory 2024

Urząd Gminy Miastków Kościelny

ul. Rynek 6
08-420 Miastków Kościelny

Jak dojechać?
Kontakt

tel. 25 751-12-86
fax 25 751-12-86
Email: gmina@miastkowkoscielny.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
7.00-15.00
sobota-niedziela - urząd zamknięty

Zgłoszenie awarii

Zgłoszenia w sprawie awarii kanalizacji, oświetlenia ulicznego, uszkodzeń dróg gminnych pod nr tel. 503 367 913 w godz. 7-15 (pon.-pt.)

Copyright © Gmina Miastków Kościelny | Wykonanie DK MEDIA

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie.